2 maja 2019

Jablotron

Czym jest Jablotron 100?

Jablotron 100 (JA-100) jest najnowszym systemem alarmowym przeznaczonym do małych, średnich oraz dużych instalacji alarmowych, niezależnie od przeznaczenia budynku.  Odznacza się prostotą obsługi dzięki innowacyjnemu systemowi dopinanych modułów sterujących do klawiatur. Projektowanie systemu alarmowego Jablotron nie jest skomplikowane, a jednocześnie system pozwala dopasować się do potrzeb użytkowników. Dzięki temu, że alarm działa w topologii drzewa i centrale mają spore możliwości, zmniejszone są koszty instalacji alarmowej.

JA-100 należy do systemów hybrydowych, czyli można posiadać instalacje przewodową oraz urządzenia bezprzewodowe działające na częstotliwości 868HMz. Pozwala to na bezproblemową rozbudowę systemu w przyszłości. Jeśli mamy problem z zasięgiem to swe kroki skierujemy ku urządzeniom przewodowym, a jeśli nie możemy lub nie chcemy kuć ścian mamy możliwość wybrania urządzeń bezprzewodowych.

System pozwala zbudować cały system na magistrali czteroprzewodowej. Jablotron 100 łączy w sobie wszystkie rozwiązania z poprzednich systemów Profi i Oasis. To co wyróżnia ten system na tle swoich poprzedników to elementy automatyki budynkowej. Największą zaletą jest zasięg urządzeń bezprzewodowych. Przy odpowiedniej konfiguracji możemy zbudować system rozległy na prawie 1500m.

Intuicyjność, a funkcjonalność systemu Jablotron

System alarmowy Jablotron 100 został zaprojektowany z myślą o użytkownikach i łatwej obsłudze przez osoby starsze oraz dzieci. Posiada innowacyjne rozwiązanie wizualizacji stanu alarmu i wyjść programowalnych PG, dzięki opatentowanemu systemowi dopinanych modułów sterujących JA-192E do klawiatur i czytników RFiD. Z racji zastosowania dużych, podświetlanych kontrolek-przycisków w module JA-192E użytkownik intuicyjnie reaguje i obsługuje system alarmowy. Moduły mogą mieć etykietę dla identyfikacji funkcji lub strefy. Czerwone podświetlenie oznacza, że system/sekcja jest uzbrojony, kolor żółty – sekcja częściowo uzbrojona, natomiast kolor zielony przeciwnie do koloru czerwone, czyli system jest rozbrojony. Nie ma ograniczenia ilości klawiatur lub czytników RFID w jednym systemie. Możemy więc w każdym z pomieszczeń umieścić taki manipulator, aby sterować alarmem i urządzeniami z automatyki budynkowej.

Pierwotna funkcją systemów alarmowych jest sygnalizowanie prób włamania i napadu do budynku lub jego otoczenia. Drugą funkcja jest alarmowanie w przypadku takich zdarzeń jak pożar, wyciek gazu lub zalanie wodą. Gdy odpowiednia dobierzemy urządzenia system może powiadomić użytkownika lub agencję ochrony o wystąpieniu sytuacji alarmowej lub jeśli jest taka możliwość automatycznie zareaguje na dane zdarzenia i będzie próbował im zaradzić. Przede wszystkim system powinien być prawidłowo zbudowany i skonfigurowany, gdyż w innym wypadku może nie w każdej sytuacji spełnić powierzone mu funkcje. W przypadku wykrycia takich zagrożeń jak wyciek gazu, pożar, zalanie wodą najważniejszą rzeczą jest czas podjęcia działań. Im mniejszy czas reakcji tym mniejsze straty.

Dbanie o bezpieczeństwo i wykrywanie zagrożeń to nie jedyne atrybuty alarmu Jablotron 100. Może on również zapewnić komfort w postaci obsługi urządzeń domowych.np. zdalne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, otwieranie i zamykanie bramy garażowej, rolet antywłamaniowych czy zraszaczy trawników.

 

Elastyczne rozwiązanie

Jablotron 100 w chwili obecnej cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno pośród użytkowników jak i instalatorów. Głównym powodem jest nowoczesna budowa oraz funkcje systemu, dzięki którym szybciej i łatwiej można wykonać instalacje systemu alarmowego niż stosując dotychczasowe metody.

Z racji, że JA-100 jest systemem hybrydowym już na etapie planowania daje ogromne możliwości dopasowania systemu do obiektu. Również na etapie wykonania instalacji w przypadku wynikłych problemów jak zbyt mały zasięg czy brak zgody inwestora na kucie ścian możliwe jest bezproblemowe wykonanie zlecenia.

Podstawowe cechy komunikacji radiowej to: szyfrowany protokół komunikacji, komunikacja na częstotliwości 868MHz oraz zasięg w otwartym terenie 300m. W wersji przewodowej wymagany jest jeden przewód 4-żyłowy, który odpowiada za zasilanie urządzeń i komunikacje z centralą. W odróżnieniu od topologii gwiazdy jaka jest wykorzystywana w większości systemów alarmowych urządzenia JA-100 łączy się w topologię drzewa. Z tego powodu obniża się koszt instalacji takiego systemu m.in. mniejsza ilość potrzebnego przewodu, a jednocześnie potrzeba mniej materiałów budowlanych, co wiąże się z mniejszą ilością pracy przy odnawianiu ścian.

Topologia drzewa

Przewodowe czy bezprzewodowe systemy alarmowe?

Przy wybieraniu systemu alarmowego jedno z pierwszych pytań jest czy wybrać system przewodowy czy bezprzewodowy. W przypadku systemów firmy Jablotron kwestia bezpieczeństwa nie ma większego znaczenia, ponieważ oba rozwiązania są równie dobrze i sprawdzone pod tym względem. Główną różnicą jest sposób zasilania oraz zakres wymaganych nakładów finansowych na montaż przez instalatora i same urządzenia.

Najpierw należy zwrócić uwagę na stan i rodzaj obiektu. W tym zamykają się wszystkie koszta poniesione na urządzenia i ich montaż wraz z ewentualną renowacją ścian. System alarmowy przewodowy najlepiej montować w obiekcie surowym lub przeznaczonym do remontu. Dla obiektów już wykończonych doskonałym wyborem jest system bezprzewodowy. Taki rodzaj komunikacji bardzo dobrze sprawdzi się także w  obiektach drewnianych, gdzie ze względu na estetykę lepiej unikać eksponowania połączeń przewodowych.