Czym jest CCTV?

CCTV (ang. closed circuit television) –  telewizyjny system dozorowy to system pozwalający na śledzenie  zdarzeń rejestrowanych przez kamery z odległości.

System przesyła obraz z kamer do wyznaczonego zestawu monitorów lub rejestratorów obrazu w ograniczonym obszarze w celu zwiększenia bezpieczeństwa tego obszaru. 

Monitoring wizyjny, określany też jako telewizja dozorowa, różni się od zwykłej telewizji tym, że obraz z kamer jest przesyłany (przewodowo lub bezprzewodowo) i odbierany tylko w centrum odbiorczym, a nie w nieograniczonej liczbie odbiorników.

W skrócie system CCTV to zespół urządzeń, umożliwiających odbiór, przetwarzanie, archiwizowanie oraz wyświetlanie obrazu i dźwięku w obiektach monitorowanych.

Jaką rolę spełnia CCTV?

Poprawa bezpieczeństwa

Najczęstszy deklarowany cel instalacji monitoringu wizyjnego to poprawa bezpieczeństwa. Systemy wizyjne montowane w bankach, sklepach, urzędach pocztowych, czy innych mniejszych budynkach dostępnych publicznie mogą pomóc w rozpoznaniu twarzy, a tym samym tożsamości osób próbujących okraść te instytucje lub osoby znajdujące się w obszarze objętym monitoringiem tych miejsc. Nagrania z monitoringu mogą też posłużyć do dokładnego odtworzenia przebiegu tych zdarzeń.

Monitorowanie naruszeń prawa

Coraz więcej miast decyduje się na monitoring ulic, parków, osiedli w celu wychwycenia wszelkich naruszeń prawa oraz wypadków czy nieszczęśliwych zdarzeń losowych takich jak utrata przytomności. W takich przypadkach reakcja służb jest znacznie krótsza.

Bezpieczeństwo prywatnych posesji

Pozytywne efekty stosowania telewizyjnych systemów dozoru zachęcają także wiele osób do montażu takich rozwiązań we własnych prywatnych domach lub mieszkaniach. Oprócz oczywistej kontroli, dozoru pustego mieszkania gdy właściciele są w pracy lub na wakacjach monitoring, pomocny jest także gdy domownicy śpią lub zostali obezwładnieni.

Kontrola linii produkcyjnych

Inną rolą nadzoru przy użyciu kamer w kwestii bezpieczeństwa jest między innymi monitorowanie linii produkcyjnych w dużych zakładach produkcyjnych. Dzięki czemu można wykryć nieprawidłowości w działaniu linii zagrażające bezpieczeństwu.

Co wchodzi w skład CCTV?

01.

Kamera przemysłowa 

02.

Serwer wideo

03.

Rejestrator wideo

04.

Centrum monitoringu

05.

Klawiatura sterująca

06.

Dysk lub dyski twarde

07.

Zasilacze

08.

* Przewody

*z wyjątkiem systemów bezprzewodowych

Kamery analogowe

Określane jako CVBS jest to najstarsza z technologii CCTV, która zostaje wypierana przez nowe technologie. Zasilanie kamer przemysłowych zawsze realizowane jest przez wtyk DC, natomiast transmisja obrazu obywa się przez wtyk BNC. Kamerę analogową można bez żadnych dodatkowych urządzeń podpiąć do telewizora.

Zalety:

Wady:

Kamery IP

Unikalną zaletą tej technologii jest fakt, że kamery IP pracują w środowisku sieciowym LAN. Podłączenie kamer realizowane jest przez przewód sieciowy UTP. Zasilanie kamer może być realizowane poprzez tradycyjny zasilacz 12V z wtykiem DC  lub zasilanie za pomocą switcha lub zasilacza PoE (Power over Ethernet).

Zalety:

Wady:

Rejestratory

Rejestratory analogowe, których niewątpliwą zaletą jest kompatybilność ze wszystkimi markami kamer analogowych. Praktyczną zaletą jest również mała zajętość dyskowa nagrań.

Rejestratory skierowane dla kamer sieciowych IP. Niektóre ich wersje posiadają wbudowany switch PoE, który umożliwia zasilanie kamer bezpośrednio z rejestratora.

Bezprzewodowo czy przewodowo?

Monitoring bezprzewodowy

Monitoring przewodowy

Współpraca z innymi systemami

System telewizji dozorowej jest częścią składową wielu systemów bezpieczeństwa (SMS) – odgrywa np. istotną rolę w inteligentnym budynku. 

Zintegrowany z innymi systemami umożliwia wczesną i prawidłową reakcję służb ochrony lub personelu technicznego budynku. System CCTV współpracuje bardzo często z systemem pożarowym SSP oraz z systemami kontroli dostępu SKD.